Zelené strechy – mýty a pravdy

Architektúra / Urbanizmus a zeleň / 4. 10. 2022 / 5 MIN
Zelené strechy – mýty a pravdy

Zelené strechy sú nielen dizajnovým estetickým doplnkom, ale aj efektívnym nástrojom v boji proti pôsobeniu klimatických zmien. Veľa susedných krajín si už dávno uvedomuje ich dôležitosť pri bývaní. Aj my v DOAS dlhodobo fandíme ekologickým a udržateľným prístupom v stavebníctve. Preto sa našim klientom v projekte Senec-Lužianky snažíme vysvetľovať výhodnosť realizácie zelených striech na ich budúcich nehnuteľnostiach.

Už pri úvodnom projektovaní stavieb je potrebné sa zaoberať dlhodobou prevádzkou nehnuteľnosti a budúcou úsporou energií. Rovnako ako rekuperácia, aj zelené strechy predstavujú mierne zvýšenie úvodných stavebných nákladov. Vďaka našim skúsenostiam vieme, že kombinácia správnej rekuperácie vzduchu a zelenej strechy vedie k dosiahnutiu ideálnej tepelnej pohody počas celého roka bez potreby klimatizácie. Výhodou zelených striech je aj vhodnosť umiestnenia fotovoltaických panelov ako ďalší bez uhlíkový zdroj výroby elektrickej energie pre domácnosť. Zelené strechy prinášajú výraznú zmenu prístupu v stavebníctve. Napriek tomu existuje veľa mýtov ohľadom zelených striech, ktorým stále veríme.

Prvým z nich je, že rastliny ničia fasádu. Opak je však pravdou, lebo rastlina chráni omietku proti zrážkovej vode, znižuje prehrievanie, hlučnosť a zachytáva prach. Teplota zelenej strechy je okolo 30 stupňov a klasická strecha v lete dosiahne teplotu aj 50-80 stupňov.

Druhým častým mýtom je zatekanie zelenej strechy. Ak vám zateká strecha, dôvodom je netesnosť pri hydroizolácii, zelené strechy naopak predlžujú jej životnosť. Aj tu platí, že je dôležité zveriť realizáciu do rúk odborníka. Každý skúsený realizátor zelenej strechy vie, ako zaobchádzať s hydroizoláciou, aby ju neporušil.

Počuli ste, že je zelená strecha náročná na údržbu? Nemusí byť, pokiaľ si vyberiete extenzívnu, o ktorú sa stačí postarať párkrát do roka. Čo nás privádza k typom zelených striech.

DOAS zelené strechy

Rozdelenie zelených striech

Vegetačné strechy majú rôzne podoby:

1. Intenzívna zelená strecha

  • Nazýva sa aj „záhrada“ na streche
  • Tvoria ju stromy, kríky, trávy s rôznou výškou
  • Na streche môžete pestovať aj zeleninu

2. Extenzívna zelená strecha

  • Tvoria ju machy, trávy, byliny
  • Je takmer bezúdržbová
  • Dokáže fungovať v extrémnych podmienkach
  • Má vysokú regeneračnú schopnosť

Okrem toho zelené strechy rozdeľujeme na ploché, alebo šikmé. Šikmé (pultové) strechy sú technicky náročnejšie kvôli zábranám proti zosuvu substrátu. Ploché strechy sú finančne menej náročné a ich inštalácia je jednoduchšia. Ak hľadáte zelenú strechu nenáročnú na údržbu a financie, extenzívna plochá zelená strecha je vašou voľbou.

DOAS zelená strecha intenzívna

Zelené strechy prinášajú viacero výhod

Prírodná klimatizácia

Pôda pre rastliny pridáva ďalšiu vrstvu izolácie, čo znamená, že váš dom bude prirodzene chladnejší v lete a teplejší v zime. Zelené strechy sú prírodnou klimatizáciou a dokážu ochladiť interiér až o tri stupne. Vytvoria vo vašom dome chladnejšie a príjemnejšie podnebie. Najväčší efekt majú v prípade domov, ktoré sú postavené v pasívnom štandarde. So zelenou strechou dokážete tak ušetriť náklady na klimatizovanie až o 70 %.

Schopnosť zadržiavať vodu schopnosť

Zelená strecha zachytáva zrážkovú vodu v mieste, kde dopadne. Zachováva sa vodný cyklus a voda sa neodvádza kanalizáciou preč. Ďalším príznačným benefitom je prevencia pri prívalových dažďoch, pretože sa spomaľuje odtok vody do kanalizácie.

Zníženie mesačných nákladov

Zelené strechy sú známe aj svojou skvelou energetickou hospodárnosťou. Majú výrazné tepelnoizolačné vlastnosti, čím znižujú spotrebu energie. Aj keď vás inovatívna technológia niečo stojí na začiatku, investované peniaze sa vám v priebehu niekoľkých rokov vrátia na ušetrených energiách.

Zníženie prašnosti

Vegetácia si prašnosťou dokáže prirodzene poradiť. Zelenou strechou problém prašnosti nevyriešite úplne, ale podarí sa vám ju efektívne znížiť. Zelené strechy absorbujú škodliviny zo vzduchu, filtrujú prachové častice a zabraňujú víreniu prachu. Okrem toho produkujú kyslík, zadržiavajú oxid uhličitý a zmierňujú kolísanie vlhkosti vzduchu.

Ochrana proti hluku a požiaru

Zelená strach je odolnejšia voči požiaru ako bežné strechy. Okrem toho tieto strechy dokážu výrazne stlmiť hluk z exteriéru. Efektívne sú hlavne v prípade nízkofrekvenčného hluku.

DOAS zelená strecha extenzívna

Koncept potvrdený históriou

Vegetačné strechy sa využívajú už od staroveku. V Mezopotámii sa na strechách domov pestovali užitočné rastliny. Zelené strechy využívali aj vikingské obydlia a v Nemecku je tento koncept populárny od 60. rokov. Aj budovy v najväčším mestách sa chvália krásnymi zelenými strechami v Toronte, New Yorku a zelenú strechu nájdeme aj na budove sídla spoločnosti Facebook.

Aj Európska únia podporuje krajiny v ekologických opatreniach a zelenej infraštruktúre. Pretože prepojenie ekologických prírodných riešení s moderným bývaním je budúcnosť, nielen aktuálny trend.