Ako stavať lacnejšie a rýchlejšie?

  • Blog
  • technológie
  • 3 Jún 2022
  • 5 min

V poslednom období zažívame veľké zmeny na trhu s nehnuteľnosťami. Ceny materiálov sa vplyvom okolností neustále zvyšujú, je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily a dopyt po bývaní rastie. Klasická metóda výstavby však zaberá veľa času a zdrojov, pretože to znamená dopraviť všetok materiál na miesto a postaviť nehnuteľnosť priamo na mieste. Je jasné, že potrebujeme zmenu a potrebujeme začať premýšľať inak. Videli ste niekedy automatizovanú výrobu áut, kde všetko robí stroj? A vedeli ste, že niečo podobné už dávno existuje aj v stavebníctve? Volá sa to prefabrikácia.

Čo je prefabrikácia?

Prefabrikácia znamená, že výroba stavebných konštrukčných prvkov sa deje priamo v továrni alebo na výrobnom mieste. Kompletné diely sa potom prepravia na miesto stavby.

Stanislav Andris Head of Construction

Prefabrikácia je zaujímavou technológiou, ktorá umožňuje pásovú výrobu rozmanitých dielov (prefabrikátov) podľa individuálnych požiadaviek projektu a výroba nie je závislá od poveternostných podmienok.

Okrem toho dokáže ako jediná nahradiť chýbajúce stavebné materiály, ako sú tehly, drevo, zatepľovacie systémy či omietky. Využíva sa nielen pri stavbe rodinných domov, ale aj pri výstavbe verejných budov, ako sú školy, škôlky, nemocnice či športové haly. Pri prefabrikovanej stavbe sú klasickým spôsobom položené iba základy a podlahová doska. Ostatné prvky konštrukcie (steny, stĺpy, stropy) sa vyrábajú na mieru v továrni. Pomocou žeriavu sa spájajú dohromady do požadovanej polohy.

Prefabrikácia a jej história

Aj keď je málo známa, prefabrikácia sa používa už od dávnych čias. Predpokladá sa, že najstaršia montovaná vozovka na svete Sweet Track v Anglicku, ktorá vznikla okolo 3800 pred n. l., využívala prefabrikované drevené sekcie. Počas druhej svetovej vojny sa prefabrikácia vo veľkej miere využívala na výstavbu náhrad za zbombardované domy. Takáto výstavba výrazne šetrila čas a náklady na výrobu. V tom čase však kvalita prefabrikovaných stavieb ešte zďaleka nedosahovala takú kvalitu ako dnes.

Za posledných 60 rokov sa vývoj výrazne zdokonalil vďaka špičkovým technológiám, ktoré máme k dispozícii, preto obavy z nepresností nie sú na mieste. Je však potrebné myslieť na precízne spracovanie už pri tvorbe projektu, pretože dodatočné zmeny vo výstavbe sú mierne obmedzené. Dopredu si potrebujete premyslieť, kde chcete mať vypínače, elektrické zásuvky, svietidlá, dvere a podobne. Najčastejšie využívané materiály pri prefabrikácii sú železobetón a drevo, prípadne ich kombinácia. Nesporne veľkým trendom sú v súčasnosti aj polotovary z 3D tlačiarní. Prefabrikáty sú ako stvorené na modelovanie v modernom 3D systéme BIM.

Aké z toho plynú výhody

Prefabrikácia so sebou prináša obrovský potenciál. Hlavnou výhodou je výrobná presnosť. Predchádza sa problémom s nedostatkom vody, či energie a prispieva k zelenej infraštruktúre. Stavbu viete mať hotovú až o polovicu rýchlejšie, minimalizujete odpady a potrebujete o polovicu menej pracovnej sily. Znamená to úsporu pre všetky subjekty zapojené do realizácie výstavby. Aj keď zaplatíte viac za dopravu prefabrikovaných stavieb z fabriky, ekonomická prevádzka takýchto stavieb je z dlhodobého hľadiska omnoho efektívnejšia.

Stanislav Andris Head of Construction

Prefabrikáty sú strojovo presné, majú dokonalé povrchy a sú ľahko mobilné. Kontrola kvality je jednoduchšie realizovateľná pri výrobe v továrni, ako priamo na stavbe. Vaša budúca stavba je minimálne závislá od nepriaznivého počasia a celý proces výstavby sa tým urýchľuje.

Nespornou výhodou týchto stavieb je aj menší počet škár – stykov pri výstavbe, ktoré sú dôležité nielen z estetického, ale aj funkčného hľadiska. Zabezpečujú tuhosť a stabilitu celého konštrukčného systému. Nosnosť a tuhosť stykov distribuuje námahu medzi prvkami systému a zabezpečuje vzájomné pôsobenie prefabrikátov. Aby bolo spojenie spoľahlivé, vkladá sa do prefabrikátov doplnková výstuž. Pri projektovaní sa dodržiavajú prísne predpísané technologické postupy, ktoré sú zárukou spoľahlivosti konštrukcie.

Nedostatok firiem na prefabrikáciu

Prefabrikácia je cestou budúcnosti k uspokojeniu veľkého dopytu po bývaní a rovnako cestou k rýchlejšej výstavbe nielen nájomných bytov. Avšak na Slovensku je zatiaľ málo firiem, ktoré prefabrikáty vyrábajú a dopyt mnohonásobne prevyšuje ponuku. Preto sa väčšina prefabrikátov vyrába a dováža zo zahraničia.

Jaroslav Škrovánek Head of Development

Jednou z mála firiem, ktorá sa venuje prefabrikácii je spoločnosť IN VEST, s ktorou spolupracujeme aj v projekte Senec-Lužianky. Vďaka tejto technológii vedia mať naši klienti dom postavený od 3 do 6 mesiacov. Ak by sa zriadili firmy na prefabrikáciu pri okresných mestách, náklady na prevoz by sa výrazne znížili. Čím viac prefabrikovaných stavieb bude vznikať, tým budú náklady na bývanie či výstavbu nižšie a stavať sa bude dať omnoho rýchlejšie.

Zaujal vás tento článok ?

Dostávajte nové články o architektúre a urbanizme priamo na mail.