• Domov
 • Blog
 • Ako vám rekuperácia zlepší kvalitu bývania

Ako vám rekuperácia zlepší kvalitu bývania

Bývanie a relax / Technológie a trendy / 5. 12. 2022 / 4 MIN
Ako vám rekuperácia zlepší kvalitu bývania

V našich projektoch sa zaoberáme modernými metódami výstavby, ktoré smerujú k vyššiemu komfortu bývania a k väčšej symbióze s prírodou. Neustále sa zaoberáme možnosťami ako stavať rýchlejšie, efektívnejšie a ekologickejšie s ohľadom na budúcnosť. Rekuperácia je jeden z veľmi zaujímavých a udržateľných spôsobov, ako zachovať vhodnú teplotu a kvalitu vzduchu v dome či kancelárii.

Dnes už vznikajú stavby, ktoré sú takmer hermeticky odizolované, preto je rekuperácia prirodzenou odpoveďou na to, ako zabezpečiť dýchanie stavby. Pre prirodzenú výmenu vzduchu by sme potrebovali vetrať aspoň hodinu denne v pravidelných intervaloch.

Čo je vlastne rekuperácia?

Rekuperácia je systém riadeného vetrania. Čerstvý vzduch sa privádza priamo do interiéru cez filtre a zohrieva sa vzduchom, ktorý z miestnosti odchádza. Hlavnou prednosťou rekuperačného systému je neustála výmena vzduchu bez potreby vetrania. Vďaka tomu nielen šetríte energiami pri vykurovaní v zime, ale zabránite aj úniku tepla a tvorbe vlhkosti v dome. Rekuperáciou nahrádzame prirodzené vetranie, neustále udržiavame tepelnú pohodu a správnu vlhkosť vo svojom bývaní.

Ako to funguje?

Vydýchaný a znečistený vzduch sa ventilátorom v rekuperačnom zariadení odsáva von.  Druhý ventilátor privádza nový vzduch, ktorý má hlavne v zime nízku teplotu. Nespornou výhodou je, že rekuperáciu je možné namontovať skoro do každého rodinného domu a taktiež je mimoriadne vhodná pre nízkoenergetické novostavby.

DOAS čo je rekuperácia

Výhody a nevýhody rekuperácie

Hlavné výhody rekuperačného systému:

 • znižuje záťaž na životné prostredie tým, že znovu využíva odpadové teplo
 • znižuje potrebu vykurovania až o 50%
 • má nízke prevádzkové náklady okolo 100 – 150 € na jeden rok
 • znižuje koncentráciu prachu, baktérií, plesní
 • zvyšuje kvalitu vzduchu
 • získava až 90% tepla z odpadového vzduchu späť
 • rekuperácia je vhodná pre alergikov

Nevýhody rekuperácie:

 • rekuperácii je potrebné vytvoriť vhodné miesto – priestor
 • vyššie obstarávacie náklady
 • potrebná údržba (pravidelná výmena filtrov cca 4x za rok)

Účinná filtrácia

Máte doma alergika? V tom prípade hlavne vy oceníte výhodu rekuperačných filtrov, ktoré  zachytia prach, peľ a iné nečistoty. Za hodinu dokáže rekuperácia vymeniť až polovicu celkového vzduchu v miestnosti. Klesne vám výskyt plesní, roztočov a iných škodlivín v domácnosti.

DOAS výhody rekuperácie

Ako to funguje v lete a v zime?

V lete rekuperácia funguje ako prirodzená klimatizácia s takmer nulovými nákladmi. Počas letných mesiacov je mechanizmus opačný, čiže vonkajšiemu vzduchu odoberá teplo a zabraňuje prehrievaniu vnútorných miestností. V zime nahrádza nedostatočné vetranie a šetrí náklady na kúrenie. Celý rok máte príjemnú teplotu bez toho, aby vás to stálo dodatočné náklady na klimatizáciu či vykurovanie.

Na kvalite vzduchu naozaj záleží

Vedeli ste, že až 90% času trávime vnútri budov či svojich príbytkov? Pritom kvalita vzduchu je kľúčová pre naše zdravie, pohodu a kvalitu života. V ovzduší sa nachádzajú nielen alergény, ale aj chemické látky z náterov, čistiacich prostriedkov apod. Veľmi nízka teplota spôsobuje kondenzáciu a plesne, príliš vysoká teplota zase vysušuje sliznicu dýchacích ciest. Ľudia v domoch s vysokou vlhkosťou sú až o 40% náchylnejší na astmatické problémy.

Nie je to jedno, akým spôsobom sú stavané bytové jednotky, domy či kancelárie. Stavba priamo ovplyvňuje zdravie vás a vašej rodiny. V súčasnosti máme k dispozícii mnoho úžasných technológií a postupov v stavebníctve, vďaka ktorým sa kvalita vášho života môže predĺžiť a výrazne zlepšiť. My v DOAS veríme, že budúcnosť leží v inovatívnych technológiách, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu. V našich developerských projektoch týmto technológiám venujeme značnú pozornosť, pretože lepšiu budúcnosť vytvoríme len spoločne svojimi každodennými rozhodnutiami.