Predstavte si mesto, kde technológia a infraštruktúra vzájomnou spoluprácou prinášajú zlepšenie kvality života obyvateľov. Mesto, kde verejná doprava nemešká, odpadkové koše sa vynášajú na základe aktuálnej naplnenosti a pouličné lampy svietia iba tam, kde sú v danej chvíli potrebné. Toto je vízia Smart City – inteligentného mesta, ktoré efektívne využíva digitálne technológie súčasnosti.
Smart City je však viac než len rada technologických vylepšení. Je to komplexné riešenie, ktoré efektívne využíva lokálne zdroje a tým znižuje spotrebu energií. Tento systém zlepšuje kvalitu služieb daného miesta a uľahčuje obyvateľom ich využívanie. Ide o celkovú redefiníciu spôsobu, ako mesto funguje.
Ako to môže vyzerať v praxi
Rôzne aplikácie spravované mestom poskytujú obyvateľom aktuálne informácie z terénu:
- monitorovanie stavu ovzdušia, kvality vody a zelene
- stav voľných parkovacích miest a nabíjacích staníc
- aktuálna vyťaženosť hromadnej dopravy
- zaplnenie zberných nádob na odpad v rôznych častiach mesta
- smart osvetlenie, ktoré šetrí energiu
- monitoring stavu zelene
- inteligentné kamerové systémy zachytávajú napríklad vandalizmus
Odpovede na tieto otázky uľahčujú každodenný život obyvateľom danej časti. Samosprávam tieto údaje pomáhajú riadiť zdroje efektívne a predchádzať tak plytvaniu. Aplikovanie konceptu Smart City vďaka práci s dátami pritom výrazne šetrí aj verejné financie.
Jednou z kľúčových technológií pre realizáciu konceptu Smart City je Internet of Things (IoT). V jej jadre sú senzory, snímače a kamery, ktoré sú schopné vizuálnej detekcie a komunikácie prostredníctvom siete. Tieto zariadenia umožňujú zber dát s cieľom zhromažďovať informácie o rôznych aspektoch mestského života. Na základe toho poskytujú presné a aktuálne dáta, ktoré pomáhajú efektívnejšie riadiť mesto.
Ako sa dá dosiahnuť takáto transformácia našich miest? Kľúčová je vôľa a spolupráca samospráv, efektívne riadenie rajónov a príprava technológií na budúce obdobia. Koncept Smart City pritom nemusí byť finančne náročný. Dá sa začať budovať aj s minimom financií a postupne dopĺňať o ďalšie funkcie, ktoré vedú k vybudovaniu kvalitnejšieho života pre aktuálnu aj budúcu generáciu.
Príklady u nás a v zahraničí
Optimalizácia mestskej dopravy, či inteligentné osvetlenie už funguje v mestách ako Brno či Praha. V susednej Viedni sa nachádza jeden z najväčších projektov mestského rozvoja v Európe – uhlíkovo neutrálna štvrť Seestadt Aspern. V rámci tohto projektu sa testujú a zavádzajú inovatívne koncepty zamerané na kvalitu bývania, sociálne zabezpečenie, energetiku a mobilitu. Tento koncept chce naplniť požiadavky životného štýlu 21. storočia a dosiahnuť ambiciózne energetické a klimatické ciele mesta Viedeň. Srdcom štvrte je umelé jazero. V Asperne sa stavia mnoho architektonicky atraktívnych objektov s rôznymi funkciami, ktoré všetky spĺňajú vysoké štandardy energetickej efektívnosti.