Súčasné záhrady

Bývanie a relax / Urbanizmus a zeleň / 27. 8. 2020 / 9 MIN
Súčasné záhrady

Miesto pokoja, pozitívnej energiu a inšpirácie. Tak ako záhradkári milujú svoje zeleninové políčka a ovocné stromy, iní pestujú radšej okrasné rastliny, kvetiny a dreviny. Či už uprednostňujete bohatú úrodu, alebo krásu kvetov, určite si radi vychutnáte svieži pohľad z terasy, altánku alebo hojdačky do skvele vyzerajúcej záhrady.

Moderná alebo vidiecka záhrada?

Samotný dizajn záhrady predurčuje charakteristika a tvar rodinného domu. Celý koncept záhrad architekti navrhujú tak, aby sa zo všetkých bodov boli zaujímavé pohľady.

Záhrada pre dospelých je určená na odpočinok a pre deti na rôzne hry. Po rokoch sa môže využitie zmeniť podľa potrieb vyvíjajúcej sa rodiny.

  • dôležitým prvkom je zelený trávnik, ktorý slúži na hry aj športové aktivity,
  • deti v školskom veku ocenia hlavne rôzne skrýše v záhrade a prvky z prírodného materiálu,
  • záhradné sedenie by malo byť koncipované tak, aby bolo ľahko prístupné z domu a bol z neho výhľad aj na hrajúce sa deti,
  • typická je funkčná tematická náplň, pretože by mala uspokojiť požiadavky všetkých členov rodiny,
  • priestory so sladkými plodmi matky prírody ako egreše, ríbezle, maliny, ocení každý z rodiny,
  • prípravu grilovaných pokrmov a oddych pod holým nebom poskytne tiež tradičné ohnisko, ktoré do záhrady určite patrí,
  • ak je záhrada určená pre najmenšie deti, treba brať ohľad na potenciálne nebezpečenstvo otravy rastlinami, prípadne poranenie,
  • ale aj dospelí sa môžu v záhrade pohrať s náradím a preto je dobré umiestniť niekde aj záhradný domček pre kosačku, rýľ, hrable alebo motyku.

 

Trávnik

Dom bez záhrady je ako bez duše. Rovnako ako narýchlo vybudovaná záhrada s dočasným riešením, neplní svoj účel. Mala by byť vždy v súlade s harmóniou tvarou, štýlovo a funkčne vsadená do prostredia. Dnes sa okrem populárnej modernej záhrady stále viac teší obľube tradičná vidiecka záhrada.

Chybou je, ak sa záhrada nezhoduje s kultúrou prostredia. Pri moderných domoch často vidíme vidiecke záhrady. Naopak pri vidieckych sídlach sa vyskytujú záhrady s modernými prvkami. Dôsledkom toho je, že záhrady pôsobia v oboch prípadoch naozaj chaoticky. Ak plánujete pri dome budovať záhradu, ideálne je si ju dôsledne naplánovať vopred.

Netreba hneď všetko zrealizovať naraz, je dobré sa držať jedného štýlu a predstavy, ako sa záhrada bude vyvíjať. Záhrada je potom každým rokom krajšia. Samozrejme, vždy je tu možnosť modernú alebo tradičnú vidiecku záhradu obohatiť o originálne prvky, ktoré podčiarknu jedinečný štýl majiteľov. Riešenie dvoch základných typov záhrad má však odlišné pravidlá, ktoré netreba pri ich budovaní podceniť.

Moderné poňatie záhrady prináša veľa zaujímavých riešení, prvkov, a rastlín, ktoré do takéhoto konceptu vyslovene patria. Dôležitú úlohu tu zohráva voda, ktorá osviežuje, vytvára príjemné efekty a k zeleni sa skrátka hodí. Vodné plochy môžu byť v takejto záhrade menšia aj väčšie. Ideálne je ak sú napojené na terasu alebo spevnenú plochu. Aktuálne je trendové aj využitie exotických rastlín vo vegetačných nádobách, napríklad mrazuvzdorných paliem, či bambusové výsadby.

Striedmosť a správny výber rastlín

Moderné záhrady vznikajú väčšinou na zelenej lúke, čiže tam kde na začiatku nič nerastie v blízkosti novopostaveného rodinného domu. Charakterizuje ich farebná striedmosť, využitie menšieho množstva odtieňov, prevažuje však zelená, biela, strieborná, modrá prípadne fialová. Zvyčajne sa vyberú dve až tri kvitnúce rastliny, ktoré sa v rámci daného priestoru zopakujú na niekoľkých miestach, čo do záhrady vnesie harmóniu. Záhony v tomto type záhrad môžu byť buď na úrovni okolitého terénu, pod jeho úrovňou, alebo aj vyvýšené, vďaka čomu záhrada získa zaujímavú hĺbku (môže vyzerať väčšia, než v skutočnosti je). Do modernej záhrady sú vhodné pravouhlé alebo kruhové záhony, ktoré možno doplniť o kruhové priehľady v múroch alebo živých plotoch.

 

Kvetinový záhon

Geometrické tvary sú jedným z nosných prvkov moderne riešených záhrad. Sú príznačné nielen pre záhony, spevnené či vodné plochy, ale aj pre rôzne oddychové zóny. Naozaj efektne pôsobí, ak je jedna z relaxačných častí umiestnená pod úrovňou záhrady. Štýlový záhradný nábytok (doplnený vankúšmi) je nevyhnutnosťou. Geometrický tvar by tu mali mať aj trávniky, ktoré sa môžu striedať s vydláždenými plochami, prípadne ich môže nahradiť zaujímavá nenáročná pôdopokryvná zeleň.

Uplatnia sa vždyzelené dreviny, efektné ihličnany, okrasné trávy, trvalky s okrasnými listami, kvitnúce cibuľoviny (tulipány či okrasné cesnaky). Zastúpené by tu mali byť tvarované dreviny, ktoré môžu zaujímavo kontrastovať napríklad s rozložitejšími trávami a trvalkami. Chýbať by nemali ani stromy, ktoré v lete poskytnú blahodarný tieň. V kurze sú stromy s príťažlivou kompaktnou korunkou, alebo dáždnikovou korunou.

K záhrade patria aj efektné vydláždené plochy doplnené štýlovým exteriérovým nábytkom, ležovisko ukryté niekde v zadnej časti pod stromom, ktoré bude slúžiť na únik pred svetom a nabratie pozitívnej energie. Pozor menšie záhrady by nemali mať množstvo rôznych prvkov, záhonov a rastlín. Vhodné je rozdeliť priestor na niekoľko častí, vďaka čomu sa bude aj malá záhrada zdať väčšia a zaujímavejšia. Jednotlivé časti bez problémov oddelia tvarované živé ploty, múriky či gabiony (drôtené koše naplnené kameňmi). V modernej záhrade sa výborne uplatnia aj zelené steny vytvorené z kvitnúcich alebo nekvitnúcich opadavých drevín, takisto sa tu možno pohrať s vertikálnymi výsadbami. Minimalizmus nie je len o bytoch a domoch, prichádza aj do záhrad, keďže úžitkovej pôdy je čoraz menej.

Voľne rastúci živý plot, prípadne časť plota porastená kvitnúcimi popínavkami, predstavujú najvhodnejšie a najprirodzenejšie ohraničenie tradične ponímanej záhrady. Aktuálne sú trendové aj kvetinové lúky, ktoré môžu nahradiť trávnatú plochu.

Krásy tradičnej vidieckej záhrady

Základom tradičnej záhrady je na rozdiel od moderného typu druhová a farebná rozmanitosť flóry. Ohraničuje ju voľne rastúci živý plot, prípadne kvitnúce popínavé rastliny. V záhrade sa nachádza úžitková časť, v ktorej možno vytvoriť kombinácie úžitkových a okrasných rastlín či byliniek.

Pestovanie úžitkových rastlín je dnes trendom, keďže sú v ponuke zaujímavé druhy a kultivary zeleniny, ktoré na prvý pohľad pripomínajú skôr okrasné rastliny. V tradičnej záhrade by nemal chýbať kvetinový záhon, kde počas celej sezóny stále niečo kvitne. Dominantná je farebná pestrosť, ale môže sa vysadiť rastlinstvo v jednom farebnom tóne. Okrem trvaliek môžu byť jeho súčasťou ruže, v lete kvitnúce dreviny, cibuľoviny či okrasné trávy. Pred letom sa na niektoré miesta môžu vysadiť aj letničky, prípadne v lete kvitnúce hľuznaté rastliny (georgíny a gladioly). Tak ako to mali vo zvyku naši starí rodičia.

Pokiaľ ide o trávnik, do vidieckej alebo prírodne ladenej záhrady je vhodná aj kvetinová lúka, rovnako tu možno vytvoriť aj trávnatú plochu, ktorá sa bude pravidelnejšie kosiť. S množstvom rastlín to ani v tradičnej vidieckej záhrade netreba preháňať. Pri výsadbe trvaliek je však potrebné zohľadniť to, že lepšie vyniknú v skupinke zloženej z minimálne troch rastlín jedného druhu. Tradičná záhrada ponúka možnosť vyhrať sa s farbami, prím hrajú najmä pastelové odtiene.

Chýbať by nemali stromy, pod ktoré možno situovať lehátko, hojdaciu sieť alebo jazierko. To by malo mať nepravidelný tvar, pričom brehy môžu byť intenzívnejšie vysadené. Na brehu väčších jazierok možno vybudovať drevené móla. V tradičnej vidieckej záhrade môže byť umiestnený aj záhradný altán, pergola porastené čiastočne kvitnúcimi rastlinami, hojdacie siete, ležoviská a relaxačné kreslá.

Venujte pozornosť aj materiálom a doplnkom

Aj do tradičnej záhrady sa hodí vkusné súsošie, ale nemalo by kompozícii výrazne dominovať. Je možné osadiť staro pôsobiace doplnky nájdené napríklad pri upratovaní povaly. Určite treba citlivo vybrať dlažbu a osadiť vhodné osvetlenie.

Záhradné jazierko

V tradičnej záhrade sa uplatnia najmä prírodné materiály, ako drevo, kameň a kov, a veľmi pekné sú aj tehlové obklady a plochy. Dobre je sa vyhnúť množstvu druhov materiálov a zamerať sa skôr na pastelové tóny. Oveľa viac sa tu môžu rozmiestniť kvitnúce rastliny vo vegetačných nádobách, lebo záhradu oživia a dodajú jej mimoriadne príjemný šmrnc.

Kombinácia záhrad je možná

Zaujímavým prvkom súčasných záhradných trendov je častejší prienik tradičných prvkov do moderných záhrada a naopak. Veľmi populárne je napríklad zakomponovávať do moderných výsadieb lúčne rastliny typické pre vidiecku výsadbu, prípadne vytvárať tvarovo rozmanité záhony, ktoré kombinujú prvky oboch typov záhrad. Čim väčšie plochy klient na záhradu využije, tým je rozmanitosť prienikov širšia a vznikne tak jedinečný, zdravý, súkromný svet prírody pre celú rodinu a priateľov.