• Domov
  • Blog
  • Ako zvýšiť efektivitu skladu v troch jednoduchých krokoch?

Ako zvýšiť efektivitu skladu v troch jednoduchých krokoch?

Technológie a trendy / 7. 2. 2017 / 4 MIN
Ako zvýšiť efektivitu skladu v troch jednoduchých krokoch?

Každý podnikateľ či firma potrebuje k svojej práci pochopiteľne niečo iné. Niekto si vystačí len s kanceláriou a tímom programátorov. Ďalší sa pohybuje viac v teréne. Takémuto podnikateľovi k práci postačí dobré auto, kvalitná navigácia a pevné nervy na cestách. Tretí typ biznismena sa nezaobíde bez skladov. Každý, kto riadi sklad si musí uvedomiť, že ide o dynamický organizmus. V praxi to znamená dbať na efektivitu a kvalitnú logistiku. Ako to dosiahnuť? Treba zapracovať na troch hlavných oblastiach – skladové priestory, manipulačná technika a zamestnanci. Kde začať?

Spokojný zamestnanec= efektívnejší zamestnanec

Všetko je o ľuďoch. Táto všeobecne známa pravda sa uplatňuje aj pri zamestnancoch, ktorí pracujú v sklade. Pokiaľ je pracovník spokojný, odrazí sa to aj na jeho výkone. Preto je veľmi dôležité vytvoriť vhodné pracovné podmienky. Zamestnanec bude spokojný a jeho efektivita sa niekoľkonásobne zvýši. Nejde iba o adekvátne finančné ohodnotenie, pracovné benefity či fungujúci pracovný kolektív, ale aj o technické vybavenie. V prvom rade si treba uvedomiť, že sklad nie je práve najveselším miestom na prácu. Ak však zabezpečíte kvalitnú vzduchotechniku, LED osvetlenie, pravidelné upratovanie a kútik, v ktorom sa budú zamestnanci cítiť príjemne a v pokoji sa tam najedia, porastie aj ich pracovná efektivita.

Maximalizujte svoje možnosti s dobrou organizáciou regálov

Organizácia je potrebná v každom zamestnaní. Vo veciach treba mať jednoducho poriadok. Skladové regály nie sú žiadnou výnimkou. Veľa podnikateľov tento fakt prehliada. Musíte mať vždy na pamäti, že skladové regály pomáhajú tovar aj materiál udržať v organizovanom stave. Dobrou organizáciou uľahčíte život aj skladníkovi, ktorý nebude zmätene hľadať zásielku na expedíciu, ktorá nie je na svojom mieste. Regály sú dobrým pomocníkom v každom ohľade. Rozširujú skladové kapacity, vďaka čomu budete efektívnejšie využívať priestor. Nezabudnite však prispôsobiť ich výber svojim potrebám a možnostiam skladu – pri výške myslite na rozmery budovy, pri šírke uličky nezabúdajte na bezpečný pohyb manipulačnej techniky a určite siahnite po regáloch s IT systémami, ktoré vám zjednodušia a zefektívnia prácu.

Nezabúdajte na starostlivosť o manipulačnú techniku

Dobre udržiavané manipulačné zariadenia nemusia samozrejmosťou len vo veľkých nadnárodných spoločnostiach. Dostatočné množstvo či už vysokozdvižných alebo paletových vozíkov je prínosom aj pre menšie sklady. Tu platia tri pravidlá – techniku prispôsobte svojmu skladu a potrebám (šírka uličiek, výška regálov, skladovaný tovar), majte jej dostatok (pokojne si pripravte starší vysokozdvižný vozík v prípade poruchy) a pravidelne ju kontrolujete, aby nedochádzalo k výpadkom. Minimálne raz za mesiac kontrolujte najviac preťažené časti zariadení, ako sú napríklad reťazec, hadice či pneumatiky. Pravidelné kontrolovanie vozíkov zabezpečí plynulejší chod skladu a bude to bezpečnejšie aj pre zamestnancov.

Sklady na mieru

Najjednoduchším riešením, ako zvýšiť efektivitu skladu, je obrátiť sa na odborníkov. Tí vám procesy zanalyzujú a navrhnú ich zlepšenie a odstránenie chýb. Ak sklad nemáte a potrebujete, najlepšou možnosťou je nechať si ho vybudovať sklad na mieru. Práve spoločnosť DOAS sa zaoberá analýzou skladových procesov a logistiky a tiež aj výstavbou skladov na mieru. Firma vlastní v Bratislave na Pribylinskej ulici skladové priestory a na tomto mieste vám dokáže vybudovať sklad na mieru. Je to strategické miesto pre logistiku a zároveň tento objekt chráni 24 hodín denne strážna služba. Kontaktujte nás a urobte pre efektívny sklad maximum. Viac informácií o skladových priestoroch na Pribylinskej ulici nájdete: https://www.doas.sk/sluzby/skladove-a-odstavne-plochy/