Nevýhodou penového polystyrénu je, že vyššiu teplotu znáša len obmedzene, čo je problémom najmä v prípade, že sa pri zatepľovaní fasády použije tmavšia farba. Priaznivá cena predurčila penový polystyrén k tomu, aby sa stal najčastejšie používaným tepelnoizolačným materiálom na našom trhu. Jeho výhodou je ľahká opracovateľnosť a nízka hmotnosť, preto je manipulácia s ním celkom jednoduchá. Novším typom penového polystyrénu je ,,šedý polystyrén“, ktorý má zhruba o 20-25% lepšie izolačné účinky ako bežný polystyrén. Tento typ polystyrénu s prídavkom grafitu je na druhú stranu o niečo drahší a je nutné ho inštalovať v tieni, pretože hrozí riziko popraskania fasády vplyvom tepelnej rozťažnosti.
Za extrudovaný polystyrén si oproti penovému o niečo priplatíte, ponúkne vám však lepšie vlastnosti. Nehrozí u neho napríklad riziko nasiakavosti, pretože má uzavreté póry. Vďaka tomu ho možno bez obáv použiť pre izoláciu sokla a ďalších miest, kde je dlhodobo schopný odolávať styku s vodou. Extrudovaný polystyrén má veľmi dlhú životnosť.
Jedným z novších izolačných materiálov je penové sklo. Medzi kladné stránky môžeme zaradiť parotesnosť, nasiakavosť, nehorľavosť a veľkú tlakovú únosnosť, čo prispieva k jeho využívaniu napr. pre izoláciu základov či plochých striech. Ďalším plusom penového skla je jeho ekologický pôvod – vyrába sa z mletého, často recyklovaného skla, ktoré sa napeňuje pomocou oxidu uhličitého. K výhodám penového skla je nutné uviesť, že ide o materiál s dlhou životnosťou a odolnosťou voči organickým rozpúšťadlám. V minulosti zákazníkov odradil tento zaujímavý ekologický materiál najmä vyššou cenou. Dnes sa však už vyrába aj u nás a jeho výroba nie je taká drahá.
Ovčia vlna
Je to stáročiami overený izolačný materiál, ktorý sa vo svetle environmentálnych trendov začína uplatňovať aj v modernom stavebníctve. Predstavuje zaujímavú možnosť nielen pre ekologicky zameraných stavebníkov. Z ovčej vlny možno vyrobiť kvalitný izolačný materiál, ktorý ponúka nové možnosti v konštrukciách drevostavieb. Ovčia vlna má tiež schopnosti absorbovať škodlivé látky zo vzduchu. Na stavebné účely ovčiu vlnu predurčujú hlavne jej technické vlastnosti. V konštrukcii vytvára paropriepustnú vrstvu, ktorá zároveň dostatočne tepelne izoluje. Viaže aj vzdušnú vlhkosť a nestráca pritom tepelno-izolačné schopnosti.
Ako na omietky?
V súčasnosti máme k dispozícii veľa možností, ako a s čím omietnuť vnútorné priestory našej domácnosti. Stačí si len vybrať zo širokej ponuky najrôznejších materiálov i spracovateľských technológií. Musíme však mať na pamäti, že nie všetko pasuje do konkrétnych priestorov v konkrétnej situácii. Mimoriadnu pozornosť by sme mali venovať najmä úprave povrchov starších objektov. Ak nie sme si istí, akú omietku použiť, potrebné informácie získame napríklad priamo v predajniach stavebnín. Predstavu si môžeme dotvoriť preštudovaním názorov na internetových fórach, kde sa o skúsenosti navzájom delia domáci majstri. Vyhneme sa tak problémom s nesprávne zvoleným omietkovým materiálom. Odmenou za úsilie nám bude radosť z útulných, funkčných a estetických interiérov. Bez práce nie sú koláče, v našom prípade kvalitná omietka.
Omietky môžeme rozdeliť do rôznych podskupín podľa:
- počtu vrstiev (jednovrstvové, dvojvrstvové, viacvrstvové a nástreky),
- použitých materiálov (vápenné, vápennocementové, cementové, vápennosadrové, sadrové, špeciálne z plastov, hliny a pod.),
- povrchovej úpravy (hrubé, hladké, zrnité, jemné, hladené, štruktúrované, plastické, leštené, ozdobné, škriabané, brúsené a pod.),
- spôsobu nanášania (nahadzované, striekané, náterové alebo iným spôsobom nanášané),
- spôsobu omietania (ručné, strojové a iné).
Vybrané omietky a vhodnosť ich použitia
Sadrová omietka
Má veľmi jemnú štruktúru povrchu, preto ju môžeme použiť aj na omietanie spoločenských a reprezentatívnych priestorov. Pôsobí príjemne, navyše je aktívnym materiálom, ktorý umožňuje stenám dýchať. Fajčiari si však musia dať pozor – sadrová omietka absorbuje cigaretový dym, čím natrvalo zosivie a zapácha po dyme.
Štuková omietka
Hladká štuková (jemnozrnná) vápenná omietka je vhodným podkladom pod maľovku alebo tapety, čo ju predurčuje byť jednou z najčastejšie používaných omietok v interiéri. Do štukovej omietky môžeme pridať aj sadru, čím vznikne veľmi jemná omietka.
Hlinená omietka – prírodná alternatíva
Priaznivci alternatívneho bývania čoraz častejšie siahajú po omietkovom materiáli, ktorý poznali už naši predkovia. Tradičná hlinená omietka má viacero zaujímavých vlastností. Napríklad nie je agresívna k pokožke, pretože netvrdne chemickou reakciou, ale schnutím. Je difúzne otvorená, čo znamená, že má schopnosť prijímať a viesť vodu aj vzdušnú vlhkosť. Je trvácna, prirodzene pekná, dá sa tvarovať, dokonca modelovať a znáša sa takmer so všetkými stavebnými materiálmi.