• Domov
  • Blog
  • Zefektívnenie skladu: Ktoré 3 oblasti musíte optimalizovať?

Blog

Zefektívnenie skladu: Ktoré 3 oblasti musíte optimalizovať?

Zefektívnenie skladu: Ktoré 3 oblasti musíte optimalizovať?

Každý podnikateľ potrebuje pre svoj biznis niečo iné. Niekomu stačí jedna kancelária a tím programátorov, iný pracuje v teréne a navštevuje svojich klientov a ďalší nemôže fungovať bez skladov. Ak sú aj pre vaše podnikanie sklady dôležité, dajte si záležať na ich efektivite a bezproblémovom chode. Aby skladové priestory fungovali spoľahlivo, efektívne a nedochádzalo v nich k logistickým problémom, musíte zapracovať na troch hlavných oblastiach – skladové priestory, manipulačná technika a zamestnanci. Kde začať?

Spokojní zamestnanci

Veľmi dôležitou súčasťou skladu sú zamestnanci. Ak je pracovník spokojný, rastie aj jeho efektivita, preto sa snažte vytvoriť vhodné podmienky na prácu. Nejde iba o adekvátne finančné ohodnotenie, pracovné benefity či fungujúci pracovný kolektív, ale aj o technické vybavenie. Úprimne, sklad nie je najveselším miestom na prácu. Ak však zabezpečíte kvalitnú vzduchotechniku, LED osvetlenie, pravidelné upratovanie a kútik, v ktorom sa budú zamestnanci cítiť príjemne a v pokoji sa tam najedia, porastie aj ich pracovná efektivita.

Regály vyberajte podľa potrieb

Skladové regály pomáhajú tovar aj materiál udržať v organizovanom stave. Už sa nestane, že skladník bude zmätene hľadať zásielku na expedíciu, ktorá nie je na svojom mieste. Regály pomáhajú aj maximalizovať skladové kapacity a zefektívniť využitie priestoru. Nezabudnite však prispôsobiť ich výber svojim potrebám a možnostiam skladu – pri výške myslite na rozmery budovy, pri šírke uličky nezabúdajte na bezpečný pohyb manipulačnej techniky a určite siahnite po regáloch s IT systémami, ktoré vám zjednodušia a zefektívnia prácu.

Dostatok manipulačnej techniky

Nielen obrovské sklady nadnárodných spoločností potrebujú dostatok manipulačnej techniky, vysokodzvižné či paletové vozíky sú prínosom aj v menších priestoroch. Tu platia tri pravidlá – techniku prispôsobte svojmu skladu a potrebám (šírka uličiek, výška regálov, skladovaný tovar), majte jej dostatok (pokojne si pripravte starší vysokozdvižný vozík v prípade poruchy) a pravidelne ju kontrolujete, aby nedochádzalo k výpadkom. Raz mesačne skontrolujte najviac namáhané časti vozíka ako reťaze, hadice či pneumatiky. Je to dôležité nielen pre plynulý chod skladu, ale aj pre bezpečnosť zamestnancov.

Sklady na mieru

Najjednoduchším riešením, ako zvýšiť efektivitu skladu, je zavolať si na pomoc odborníkov. Tí vám procesy zanalyzujú a navrhnú ich zlepšenie a odstránenie chýb. Ak sklad nemáte a potrebujete, najlepšou možnosťou je nechať si ho vybudovať sklad na mieru. Práve spoločnosť DOAS sa zaoberá analýzou skladových procesov a logistiky a tiež aj výstavbou skladov na mieru. Firma vlastní v Bratislave na Pribylinskej ulici skladové priestory a na tomto mieste vám dokáže vybudovať sklad na mieru. Je to strategické miesto pre logistiku a zároveň tento objekt chráni 24 hodín denne strážna služba. Kontaktujte nás a urobte pre efektívny sklad maximum.