Ergonomické kancelárie

Architektúra / 4. 11. 2019 / 4 MIN
Ergonomické kancelárie

Určite ste si všimli, že prostredie v ktorom pracujete sa časom stáva pre Vás všedným priestorom, možno niekedy až nudným a nezaujímavým. Častejšie sa začína hovoriť o Ergonómii a nie je len to len státie počas pracovného dňa alebo správne sedenie. V našom prostredí je množstvo elementov, vnemov, ktoré majú vplyv na naše zdravie a komfort pri práci. Trendom kvalitnej ergonómie  v kanceláriách je cítiť sa výborne. Ak sa vám podarí vytvoriť také pracovné prostredie, ktoré podporuje pohodu pri práci, výsledkom budú spokojní kolegovia a vyššia efektivita práce.

Variabilita

Ak chcete, aby vaše pracovné prostredie vyhovovalo všetkým zamestnancom, potrebujete mať flexibilný mobilný nábytok a možnosti, ktoré sa ľahko prispôsobia potrebám každého kolegu vykonávajúceho rozličné úlohy. Je dobré ak umožnite všetkým si  upraviť výšku stolov, aby si mohli striedať sedenie alebo státie. Pri rôznych úlohách je už nutné nájsť prirodzenú spojitosť medzi rôznymi pracovnými zónami a nájsť tak vhodný ergonomický spôsob, ako má byť kancelária zariadená. Sedieť len za obyčajným stolom a na obyčajnej stoličke nie je pre aktívnu generáciu už prirodzené.

Zvuk

Vieme, že v priemyselných halách s nepretržitou a vysokou úrovňou hluku je zvuk veľkým problémom. Aj administratívni pracovníci často majú pocit, že v kancelárii je príliš veľa hluku. Spôsobujú to často aj ich kolegovia pri rozprávaní, telefonovaní, chodení.

Zvuk respektíve hluk sa nedá ignorovať. Z ergonomického a zdravotného hľadiska je dôležitá akustika prostredia. Vysoká hladina hluku spôsobuje časom oslabenie kardiovaskulárneho systému,  zvyšuje krvný tlak a prispieva k svalovému napätiu a poruchám trávenia. Dnes je to už riešiteľné optimalizáciou napríklad podlahovej krytiny, stropných izolácií, nástenných izolácií a nábytku, ktoré dokážu stlmiť hluk až natoľko, že Vás prestane zaujímať.

Svetlo

Denné svetlo má na nás priaznivé účinky, tak prečo si ho nedopriať aj v kancelárii?  Ak chceme produktívne pracovať, kvalita svetla je rozhodujúca. V interiéri  strávime väčšinu nášho pracovného aj súkromného času. Výberom vhodného osvetlenia to môžete dosiahnuť. Kombináciou kvalitného interiérového osvetlenia a prirodzeného denného svetla dosiahnete skvelý výsledok. Podarilo sa to aj inžinierom na projekte Viktória, Košická ulica 49 v Bratislave, kde sa vybudovali vysunuté konzoly do Košickej ulice a kancelárie majú znížené alebo žiadne parapety a teda väčšie okenné výplne.

Pár veci, ktoré Vám zlepšia náladu

Postavte sa!

Sedíme veľa v práci, v aute, v reštaurácii, v kine alebo doma. Presedíme často aj 10 hodín denne.  Výškovo nastaviteľný pracovný stôl v kancelárii je dobrým štartom k mobilnejšiemu a zdravšiemu životu. Ak taký stôl nemáte, spravte 5 drepov za  každú hodinu sedenia.

Aktívne prestávkujte

Dajte si pauzu každú hodinu, prejdite sa aspoň po chodbe, nielen pre to aby ste sa uvoľnili, ale aby ste boli v pohybe. Dnes k tomu pomáhajú aj inteligentné náramky a hodiny, ktoré to za Vás odsledujú.

Hlavu vždy vzpriamene

Držaním hlavy vzpriamene dosiahnite lepšiu polohu tela a uvoľnite tlak na krk. Monitor si dajte do výšky očí. Hlavu sa snažte nenakláňať dopredu.

Seďte rozumne

Dobrá kancelárska stolička nasleduje pohyby vášho tela a umožní vám sedieť v rôznych polohách.  To Vás aktivuje a nebudete strnulý.

Dýchajte

Možno dýchanie až tak nesúvisí s ergonómiou, ale viete ako správne dýchať? A aj keď viete, dýchame vôbec v mestách vhodný vzduch? Dbajte na kvalitnú filtráciu vzduchu, potom si zlepšite regeneráciu, výkonnosť a kreativitu. Ergonomicky treba zeleň umiestniť do kancelárií aj do parku za oknom, uvidíte pomôže to. Vo Viktórii sa nachádza nádherný zelený vnútroblok, kde pocitovo zabúdate na ruch veľkomesta a uživíte si prírodu plnými dúškami.

Kontaktujte nás

Hľadáte podobné flexibilní kancelárie a parkovacie miesta pri robote v širšom centre mesta? Napíšte nám na doas@doas.sk a tím našich odborníkov si s Vami prejde detaily.