Domy z 3D tlačiarne
Dá sa rodinný dom vytlačiť? Je naozaj vhodná 3D tlač na takú stavbu? Zástanci moderných technológií tvrdia, že áno. Okrem času ušetríte peniaze a našu prírodu. Takže, ako vidíte Vašu budúcnosť bývania z 3D tlačiarne Vy?
3D domy, budúcnosť alebo fikcia?
Svetové média nám prinášajú domy v neuveriteľnom dizajne, čo zvyšuje záujem verejnosti. Všetci chceme bývať rýchlo, lacno, pohodlne, bez zbytočného odpadu a zásahu do životného prostredia. Ak máte takéto požiadavky na svoje budúce bývanie, odpoveďou rozhodne bude 3D technológia.
3D tlačené domy sa začali objavovať na mnohých miestach sveta a majú rôznu podobu v závislosti od druhu technológie použitej na ich tlač. Aj keď sa nám to zdá stále neuveriteľné, v skutočnosti sa už domy postavené pomocou 3D tlačiarní testujú na život. Zároveň tieto aktivity podporuje napríklad NASA, pretože zámerom je stavať pomocou týchto tlačiarní stavby vo vesmíre.
Váš nový dom vznikne doslova v hodinách
Cieľom odborníkov, vývojárov je vytvoriť cenovo dostupné postupy a technológie, ktoré by umožnili vytlačiť dom alebo inú stavbu priamo na mieste za menej ako 24 hodín. Vznikne holostavba, ktorá sa dokonči a zariadi na mieru podľa požiadaviek klienta. Materiálom na stavbu rodinného domu môže byť betón, hlina, PVC granulát alebo aj sklo.

Dom nazvaný TECLA je postavený z hliny vytlačenej do elegantného tvaru kopca. Ide o dielo architekta Maria Cucinellu
Úsporný nízkoenergetický tehlový dom
Mladí ľudia žijú dnes oddelene do času. kedy chcú spoločný domček, spoločnú strechu nad hlavou a plánujú rodinu.
Poradiť sa s architektom?
Je správne, aby bola vypracované štúdie dizajnového domu. Následne sa viete rozhodnúť pre variant, ktorý vyhovuje Vám a Vášmu rozpočtu. Trend je mať úsporné nízkoenergetické bývanie v tehlovom dome.
Dom Vám postavia, ale dizajn je len jeden, natrvalo počas životnosti stavby, rovnako ako dispozícia priestorov a ostatné usporiadania domu. Nízkoenergetický charakter v kombinácii s novým zateplenými tehlovými materiálmi Vám vo finále ušetrí náklad za nepotrebné zateplenie.
Dnes architekti neodporúčajú iný variant ako z jednovrstvového muriva. Zatepľovanie je na ústupe a výrobcovia zatepľujú už priamo murovacie materiály, ktoré umožňujú nahradiť zateplenie a splniť požiadavky nízkoenergetického domu. Výhodou pri nezateplenom dome je, že pri murive je paropriepustnosť úplne iná, ako keď je dom obalený izoláciou. Stavba dýcha a bývanie sa v nej oveľa zdravšie. Jednovrstvové murovanie je populárna technológia, ktorá sa tak v čase vracia späť a spĺňa aktuálne požiadavky na nízkoenergetické moderné zdravé bývanie. Nehovoriac o ekologickejšom prístupe k samotnej stavbe.
Murovaný dom alebo montovaný drevodom aké sú hlavné rozdiely
Murované a montované rodinné domy na prvý pohľad zvonku vyzerajú takmer identicky. Ale v poslednom čase rozdiely nezbadáte ani vo vnútorných priestoroch. Teda vizuálne sme v tom po čom ľudia túžia v oboch prípadoch.
Napriek tomu, že pri štandardnej obhliadke nič nenapovie tomu, v akom dome práve ste, samozrejme rozdielov je v nich viacero. Tak poďme sa no pozrieť v ďalšej časti.
Montované a murované rodinné domy sú dva odlišné stavebné objekty. Nesúlad je preto úplne normálny. Na zreteľ netreba brať iba použité materiály na výstavbu obvodových múrov alebo priečok, ale taktiež iné technologické postupy a v konečnom dôsledku aj parametre domov. Odlišnosti sú často diskutovanou témou, objektívne sa pozrime na obe možnosti z pohľadu ceny, životnosti a rýchlosti realizácie domu.
Životnosť rodinného domu
Pri murovaných domoch vieme, že pokiaľ sa kladie dôraz na správnu realizáciu, použitie kvalitných materiálov, prežije v dobrej kondícii viacero generácii. V opačnom prípade to môže dopadnúť ako pri svojpomocnej výstavbe rodinných domov, keď sa neskôr muselo pristúpiť k rekonštrukciám. Tie si vyžadovali rozsiahlejšie stavebné úpravy a nemalé finančné prostriedky.
V každom prípade môžeme konštatovať, že precízne zrealizovaný montovaný dom sa môže priblížiť k životnosti murovaného domu.
Rýchlosť výstavby
Uponáhľaná doba si pýta riešenia, ktoré nestrácajú čas. Je už bežne, že si rodinné domy nechávajú klienti postaviť na kľúč. Netrápia sa prakticky s ničím, len si vyberú resp. odsúhlasia projekt, vybavia povolenia a stavebná firma vám ho postaví. Ale koľko to môže trvať?
Rýchlosť výstavby logicky vyznieva viac v prospech montovaných domov. Jediné zdržanie je zhotovenie základovej dosky. Následne sa v montovanom dome dá plnohodnotne bývať do troch mesiacov. Montovaný dom vyžaduje menej mokrých stavebných procesov, takže práce môžu napredovať oveľa rýchlejším tempom.
Pri poschodovom rodinnom dome sa rozdiel v rýchlosti výstavby výraznejšie prejaví. Netreba však z toho robiť drámu, keďže rozdiel bude maximálne štyri mesiace. Súčasné technologické postupy pri výstavbe murovaných domov už nahrádzajú mokré procesy suchou výstavbou, čo výrazne skracuje realizáciu na minimum, no aj napriek tomu sa im nedá vyhnúť úplne.
Cena rodinného domu
Paradoxom je, že ceny murovaných a montovaných domov na kľúč sú takmer totožné. Rozdiel je v priemere 15 % v prospech montovaných stavieb.
Sú prípady, že drevostavby postavené z masívneho dreva sú drahšie ako murované.
Záver
Montovaný drevodom ostáva u Slovákov zaujímavou alternatívou vlastného bývania. Podiel drevostavieb má mierne stúpajúcu tendenciu a v súčasnosti sa pohybuje niekde na úrovni 6 %. Rýchlejšia výstavba, môže byť atraktívna pre mladých ľudí bývajúcich v podnájme.
V podstate murované domy v rýchlosti výstavby až tak nezaostávajú. Zoberme do úvahy životnosť, niet pochýb o výhodnosti murovaných domov. Hlavne sa vo svojom dome musíte cítiť komfortne a príjemne. A nikto nepovedal, že pri montovaných domoch tento pocit nemôžete nadobudnúť tiež. Nezabúdajme však, že budúcnosť nám prinesie domy z 3D tlačiarní. A toto porovnanie nás bude zaujímať všetkých.
Pripravujeme pre Vás nový projekt Senec Juh Čierna voda, kde si bude môcť rozmyslieť, aký dom si idete postaviť.