Investícia do vlastného bývania je obrovská, v mnohých prípadoch vôbec tá najväčšia počas života človeka. Preto je ju potrebné vždy dostatočne premyslieť a eliminovať všetky riziká, ktoré súvisia s investíciou do nie práve najideálnejšej nehnuteľnosti. Žiaľ, trh je plný realitných kancelárií a iných predajcov nehnuteľností, ktorých jediným cieľom je zbohatnúť, a to často aj na nekalých praktikách a oklamaní svojho vlastného klienta. Ako nenaletieť predajcovi alebo developerovi a aké sú varovné signály možných neférových praktík?
Zastieranie spojitosti s projektom
Prvé znamenie možných problémov je vystupovanie developera pod rúškom tajomstva. Samotný developer sa príliš neprezentuje a nechce spájať svoje meno s danou nehnuteľnosťou. Dáva sa naopak zastupovať inými spoločnosťami či realitnými kanceláriami. Seriózni developer je hrdý na svoje dielo, a preto nemá dôvod zastierať svoju bezprostrednú spojitosť s daným objektom.
Dostatok jednoznačných informácií
Pri výbere nového bytu si všímajte množstvo dostupných informácií. O predmete vašej investície by ste totiž mali vedieť čo najviac. Ak sú vám niektoré informácie prezentované nejednoznačne, alebo úplne chýbajú, vnímajte to ako zdvihnutý prst a ďalší dôvod na to byť obozretný.
Kompromisy a proklientsky prístup k riešeniu nejasností
Ak máte záujem o kúpu bytu, nebojte sa osobného stretnutia. Na ňom vám zamestnanec spoločnosti predstaví celý projekt a aj váš potenciálny byt. Serióznosť je zvyčajne spojená aj s otvorenosťou a schopnosťou tvoriť kompromisy. Developer, ktorý je proklientsky orientovaný, vám preto dokáže predostrieť riešenia prípadných nejasností týkajúcich sa bytu vrátane ponúknutia možnosti jeho úpravy na mieru. Samozrejme, aj vy musíte rešpektovať určité fakty, ktoré ani sám developer nedokáže zmeniť.
Premyslenosť celého projektu
Okrem samotného bytu sa vždy zaujímajte aj o celkový projekt. Informujte sa o úprave zelene, o službách, ktoré budú v danom objekte dostupné či o prípadnom servise súvisiacom so zabezpečením prevádzky celého objektu. Spravte si obraz o tom, či prezentované odpovede aj na uvedené otázky sú premyslené a vytvárajú celkovú koncepciu. Ak nadobudnete dojem, že áno, s vysokou pravdepodobnosťou ste narazili na seriózneho developera.
Jednostranné zmluvné výhody
Poslednou možnosťou na odhalenie potenciálnej hrozby v podobe zlej investície do bytu sú zmluvy. A to zmluva o budúcej zmluve, rezervačná zmluva či kúpna zmluva. Vždy si ich podrobne preštudujte, ideálne aj s odborníkom na právo. V prípade, ak je koncipovaná s jednostrannými výhodami pre predajcu, upozornite ho na to a snažte sa s ním diskutovať. Jeho reakcia na riešenie problému vám dá jasnú odpoveď na otázku, či je vaša plánovaná investícia do nového bytu skutočne riziková.